Strona główna Blog Biznes coachingowy

Biznes coachingowy - wystarczy przeczytać książkę?!

Wystarczy przeczytać książkę!

Niestety, ale takie zdanie mają często osoby chcące zarobić za wszelką cenę na popularności coachingu. Czemuż więc dziwić ma, że coaching jest potem oczerniany w różnych mediach.

To smutne, ale prawdziwe. Ostatnio usłyszałem o pewnej sytuacji, która miała miejsce.

Pewna Pani recepcjonistka z uwagi na fakt, że ma znajomego w branży szkoleniowej, postanowiła sobie dorobić prowadząc coaching. Spytacie, czy zrobiła jakieś kursy a może studiowała ? Nieee co wy, po co. Zaplanowała, że przeczyta kilka książek. Nie wiem, czy i to się jej udało, ale sygnalizuje pewien problem. Ludzie nagminnie mylą coaching z innymi dziedzinami, ale ta sytuacja obrazuje, że uważają to również za coś na czym można się wzbogacić bez zaznajomienia się z tematem i nauczenia się czegokolwiek. Takie osoby nie mają pojęcia czym jest coaching, ale robią z siebie znawców i co gorsze coachów.

Niestety, takie wzorce myślenia rozpowszechniają także znani Influencerzy, nie sprawdzając do końca danego tematu. Taki “przykładowy” youtuber nie sprawdzi, czym naprawdę jest coaching, tylko co większość ludzi myśli na jego temat. Niestety ta większość się myli... i gdzie tutaj teraz rzetelny materiał? Zdanie influencera zostanie powielane i inne osoby zaczną się z nim zgadzać, kierując się opinią popularnej osoby. i koło się zamyka.

Ot, to tylko niesprawdzona informacja puszczona dalej z ust osoby, której słuchają setki tysięcy osób….. Takie niesprawdzone informacje, niestety wyrządzają wiele złego branży coachingowej. 

Należy sprawdzić temat, dowiedzieć się co to jest coaching i na czym polega, zanim się na jego temat wypowie. Jeszcze lepiej przyjść na pierwszą tzw. sesję chemiczną i zobaczyć samemu czy to, co mówi społeczeństwo na temat coachingu, jest takie samo w rzeczywistości. Wiem łatwo poddać się opinii innych ludzi. Uwierzcie mi widziałem osoby mega zaskoczone tym, czego doświadczyły podczas coachingu. Nikt ze znanych mi osób, które skorzystały z pierwszej sesji coachingowej, nie wypowiadał się już dalej negatywnie na temat coachingu. 

Jeśli jesteś Influencerem albo po prostu masz jakieś zdanie na temat coachingu, a w nim nie uczestniczyłeś, poświęć chwile (te nawet 2-3 minuty) i sprawdź, czy są jakieś organy wydające ważne certyfikaty w tej dziedzinie i dowiedz się z rzetelnego źródła, czym jest coaching. Nie opieraj się tylko na swoich przypuszczeniach i podłapanych od innych ludzi informacjom.

To tylko zadawanie pytań...

Czy każdy kto zadaje pytania może mianować się coachem?

Tutaj myślę, że wiecie jaka będzie odpowiedź. Nie, nie wystarczy zadawać pytania by móc pozwolić sobie na samodzielne mianowanie się coachem. Jak każdej prawdziwej profesji należy się jej nauczyć. i to nie jest 2 -3 dni szkoleniowe. To długie miesiące a nawet lata praktyki i teorii z zakresu coachingu. A kto się z tym nie zgadza niech zapisze się na jakiś sprawdzony kurs coachingowy. No jednak tutaj trzeba poświęcić czas by to sprawdzić, ale przy okazji na pewno taka osoba nauczy się czym jest coaching. W internecie znajdzie się, też i te rzetelne informacje, ale trzeba nauczyć się niestety szukać, a i to wymaga czasu.

Do tego tematu artykułu zachęciła mnie ostatnia rozmowa z moim kolegą Piotrem. Będziecie mogli ją zobaczyć i posłuchać, gdyż startuję z serią wywiadów z prawdziwymi coachami. Zero ściemy na temat coachingu, tylko mięsko i praktyczna wiedza coachingowa. Już teraz zapraszam was do pierwszego wywiadu. Znajdziecie go o tutaj - Czym jest coaching?

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość