Strona główna Blog Co robić ze swoim życiem?

Co robić ze swoim życiem? co robić w życiu?

Co robić ze swoim życiem?

Co robić ze swoim życiem? To częste pytanie pojawiające się w głowie wielu przyszłych klientów coachingu. Pojawia się wtedy, gdy wewnętrznie pragniemy zmiany i jesteśmy nie do końca zadowoleni z obecnego stanu rzeczy. Te pytania mogą przybierać również inną formę np. co robić w życiu? Co można robić w życiu? Lub też mogą nie być pytaniami a stwierdzeniami: nie wiem co chcę robić w życiu, nie wiem co zrobić ze swoim z życiem, i inne podobne.

U mnie też te pytania się co jakiś czas pojawiają i nie chodzi tutaj o to, bym kompletnie nie wiedział, co chce robić z życiem, tylko że na obecną chwilę mogę nie zdawać sobie sprawy z tego, w jakie czynności, które wykonuje na co dzień, chce dalej inwestować swój czas. Np. nad jakim kanałem prowadzonym na YouTube się skupić najbardziej? Jak długo zamierzam być na etacie? Jak zmienić pracę? Czego, ze swojego życia pozbyć się, aby mieć więcej czasu na to, co kocham robić? To zupełnie normalne pytania, które pojawiają się w głowie każdego z nas. Mogą oczywiście przybierać różne odsłony, w końcu każdy z nas jest inny i co innego go interesuje.

Szybsze wydobycie odpowiedzi

Teraz już wiem co robić w takich momentach. Do momentu, do którego nie znałem jeszcze odpowiedzi na to, cczym jest coaching, to jak większość społeczeństwa zastanawiałem, się szukałem odpowiedzi na te pytania ,,wiekami”. Zanim się na coś zdecydowałem, mijały często miesiące. Tyle czasu mijało, bo nie potrafiłem sam w szybkim czasie dostrzec, co jest w moim życiu naprawdę ważne. Bolączki dnia codziennego mi wszystko zasłaniały. Nie miałem czasu na bycie ze spokojem sam na sam, tak by móc na spokojnie pomyśleć i zadać sobie właściwe - wyciągające sedno sprawy pytania.

Po mojej pierwszej sesji coachingowej, na której byłem w roli klienta, postanowiłem, że już więcej nie będę tracił tego cennego czasu na męczenie się miesiącami z pytaniami, jakie pojawiają się w mojej głowie. Po tej pierwszej sesji zrozumiałem, że są sposoby na to, aby wydobyć tę prawdziwą odpowiedź z głębi mnie szybciej. Nie chciałem już więcej marnować czasu i czuć, że życie mi ucieka przez to, że nie potrafię w dosyć szybkim tempie podjąć ważnej dla siebie decyzji.

Kiedyś, aby w mojej głowie wyklarowała się decyzja co, do jakiś ważnych spraw życiowych potrzebowałem myśleć nad daną sprawą często 2- 3 miesiące, zanim POCZUŁEM, że dokonuje właściwego wyboru. Dziś potrafię wydobyć tę odpowiedź nawet podczas jednej sesji.

Co robić ze swoim życiem?

Coaching też dla coacha

Często w naszych decyzjach blokują nas jakieś sprawy, o których nie mamy świadomości, że istnieją. Nie wiemy dlaczego, czegoś co chcemy robić, nie wprowadzamy w życie. Wtedy należy odszukać ten punkt na naszej życiowej mapie.

Coachowie, wpadają czasami w pułapkę tego, że skoro jest się samemu coachem to odpowiedzi dot. własnego życia, powinny pojawiać się w moment. i owszem odpowiedzi na pewno pojawiają się szybciej, niż kiedyś, natomiast i tak istnieje szansa na znalezienie tej odpowiedzi szybciej. Dlatego ważną sprawą dla coacha powinna być superwizja, czyli osobiste uczestniczenie, jako klient w coachingu dot. swojej osoby. O coachu świadczy to tylko i wyłącznie na plus, gdyż mówi to mu, że cały czas chce się rozwijać i zmieniać coś w swoim życiu. Nie stanął w rozwoju w momencie otrzymania certyfikatu, czy akredytacji.

Wydobądź z siebie odpowiedź

Zwrócę jeszcze na jedną rzecz uwagę, zanim zakończę ten artykuł. Swoje słowa kieruję do osób, które jeszcze w prawdziwym coachingu udziału nie brały. Te odpowiedzi, które się pojawią podczas sesji coachingowej, będą waszymi odpowiedziami. Prawdziwy coach nie powinien niczego wam nakazywać ani sugerować swojego zdania na wasz temat, nad jakim pracujecie. Coach jest po to, by zadawać wam właściwe pytania, które będą podążać za tym, co mówicie. Coach musi być uważny, by wiedzieć dokładnie, o czym mówicie i wiedzieć, jakie pytanie będzie w danym momencie odpowiednie. Nie musicie się bać o to, że wyjdziecie z sesji z pomysłem i spojrzeniem coacha na waszą sprawę, bo to w was to przekonanie, sposób rozwiązania czegoś, plan powinien się pojawić.

Uważaj na fałszywych coachów

Ostatnio rozmawiałem z kilkoma osobami, które uczestniczą w czymś, co prowadzący dane spotkania nazwali coachingiem, lecz coachingiem nie są. To, co usłyszałem od tych osób przeszło moje wszelkie wyobrażenia. Myślę, że opiszę to, na co trzeba uważać w kolejnym artykule, bo jest co opisywać. Jeśli ktoś z was uczestniczy w czymś, co jest nazwane coachingiem lub osoba prowadząca spotkanie - sesje nazywa się coachem, ale czujecie, że coś jest nie tak, że z tego spotkania (stacjonarnie, online) wychodzicie w gorszym stanie, nie wiecie co macie robić, lub coś po prostu wydaje wam się podejrzane, NAPISZCIE DO MNIE. Nie mam zamiaru nikogo do siebie przekonywać, możecie wybrać dowolnego coacha, który będzie wam pasował, ale chce jedynie ustrzec przed osobami podszywającymi się za coachów, a wyrządzający tak naprawdę krzywdę klientowi, bo z tego, co słyszę, tacy oszuści zdarzają się coraz częściej. Jeśli nie wiesz co robić z życiem, ale już ta myśl się pojawiła, to jest to dobry moment na spróbowanie coachingu.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość