Strona główna Blog Co to jest coaching?

Co to jest coaching? Czym jest a czym nie jest?

Zadawanie właściwych pytań

Coachem nie jest rozkazująca komuś coś zrobić ani też nie jest to osoba sprawiająca wrażenie intelektualisty znającego się na wszystkim. W internecie aż roi się od pseudo coachów, co gorsza pozwalają oni by opinia na temat coachingu była taka, a nie inna.

Nie mylmy coachingu z mowami motywacyjnymi a coachów z trenerami motywacji. To jest zakłamywanie rzeczywistości, to tak jak by ktoś powiedział, że sztuczne piersi są tym samym co prawdziwe lub przyrównał zamachowca do człowieka czyniącego dobro. To się ma ni jak do siebie.

Pewnie wielu z was zapyta, czym tak właściwie jest ten coaching i czym zajmuje się coach. Odpowiem wam rzeczowo na ten temat.

Coaching to słowo odnosi się do przemieszczenia kogoś z jednego miejsca w inne. Nie jest to coś takiego jak teleportacja. W kontekście treningu personalnego oznacza pomoc w indywidualnym czynieniu postępów i kreowaniu osobistych zmian. Słowo coaching powstało nie od słowa coach czytanego jako trener a od słowa coach rozmumianego jako dorożka, powóz.

Coaching to mówiąc prostym językiem rozmowa lub seria rozmów, sesji między dwojgiem ludzi.

Coaching oparty jest na zadawaniu właściwych pytań drugiej stronie, czyli coachee lub jak kto woli klientowi. Nie możemy mówić tutaj o pacjencie, gdyż coaching to niedyrektywna forma relacji i poprzez coaching nikogo nie leczymy. Coach poprzez zadawanie pytań pomaga coachee samemu znaleźć odpowiedź lub plan na zrealizowanie celu coachee.

Co to jest coaching - Film

Formy Coachingu

Według największej organizacji zrzeszającej akredytowanych coachów ICF, czyli International Coach Federation „Indywidualnym klientem coacha nazywamy osobę pragnącą osiągnąć jedne z poniższych celów: polepszenie osiąganych wyników, usprawnienie procesu uczenia się, zwiększenie satysfakcji.”

„Klient nie poszukuje emocjonalnego ukojenia ani ulgi od problemów natury psychologicznej. Osoba korzystająca z usług coacha może z jego wsparciem zainicjować działania mające na celu osiągnięcie wybranych przez siebie celów.”

Coaching można postarać się podzielić na kilka form. Osobiście akceptuję trzy podziały:

  • life coaching– coaching dotyczący życia codziennego,
  • biznes coaching – coaching, który występuje najczęściej w dużych organizacjach, firmach
  • coaching kariery - nastawiony na osoby szukające lub usprawniające własne ścieżki kariery.

Są to trzy główne formy coachingu. Pewnie słyszeliście gdzieś o coachingu jedzenia, tańca czy innych formach. To bzdury niosące niepotrzebnie zamęt w tej branży.

Niestety wielu pseudo coachów są coachami po weekendowych szkołach lub też z certyfikatami uzyskanymi po kilkugodzinnym szkoleniu internetowym. Jak się ich wystrzegać? o tym w innym odcinku. Wróćmy do relacji pomiędzy coachem a klientem, czyli coachee.

Właściwa relacja

W coachingu, coach i klient coacha są na równi. Tu nikt nie powie ci jak masz żyć, co masz a czego nie masz robić. W ten sposób pogwałcając wszelkie reguły coachingu działają mówcy motywacyjni. Często powołują się na coaching co jest wielce nieetyczne.

Wyobraź sobie gabinet lub też inne ustronne miejsce. Dwójkę ludzi siedzących naprzeciwko siebie. Jeden z nich jest tutaj by znaleźć w sobie samym odpowiedź na nurtujące go pytanie, może to być też jakiś cel, który chce osiągnąć. Druga osoba jest tutaj by zadając odpowiednie pytania i też często używając pewnych narzędzi coachingowych pomóc w tym by pierwsza sama doszła do właściwych wniosków odkryć. Właściwych to nie znaczy takich jakich chce coach, tylko odkryć coachee. Coach niczego nie chce on jest od zadawania pytań i pilnowania przebiegu sesji.

Ten kto choć raz był na prawdziwej sesji coachingowej wie o czym mówie. Ten kto nie był zawsze może na taką się udać, jeśli odczuwa taka potrzebę. Caoching jest dla wszystkich tych, którzy chcą zmian, są nastawiani na realizacje celów i podejmowanie ważnych decycji. W takich wypadkach coaching zadziała fantastycznie.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość