Strona główna Blog Coach ICF w firmie - dlaczego warto

Coach ICF w firmie - dlaczego warto i na co warto zwrócić uwagę

Czy coach jest prawdziwy

Początkowo to miał być artykuł podzielony na dwie części, jednak po wysłuchaniu waszych komentarzy postanowiłem połączyć dwa artykuły w jeden obszerniejszy.

Coaching w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny i coraz chętniej wykorzystuje się go do rozwoju firm. W miejscach pracy coraz częściej spotkamy coacha. Będzie to coach wewnętrzny lub zewnętrzny.

Przy wyborze coacha warto, jest go dobrze sprawdzić, analizując kilka warunków.

1) Czy coach jest rzeczywiście coachem

Podstawowa sprawa, jako że obecnie większość społeczeństwa nadal nie do końca wie, czym coaching tak naprawdę jest, warto dowiedzieć się, czy wybierana przez nas osoba rzeczywiście prowadzi sesje coachingowe. Wiele razy szukając prawdziwego coacha, znajdziemy osoby parające się zawodem mówcy motywacyjnego czy szkoleniowca.

Sprawdź koniecznie, co dokładnie oferuje twój kandydat!

Doświadczenie i certyfikaty

2) Doświadczenie

Coach bez doświadczenia to nie coach. Oczywiste, że osoba, która odbyła dwudniowy kurs, nie będzie tego doświadczenia posiadać. Fajnie jest się umówić na sesje kontraktującą z naszym potencjalnym coachem. Porozmawiać, poznać, wypytać jak ten coaching będzie wyglądać.

Nie kupuj kota w worku!

3) Certyfikaty

To wiąże się trohchę z poprzednim punktem. Certyfikaty (te dobre) otrzymuje się w wyniku testów oraz dobrego technicznego kursu przygotowawczego. Tutaj musi być miejsce na praktykę, dużo praktyki. Najpopularniejszą federacją zrzeszającą coachów jest ICF. By zostać coachem ICF należy, przejść kilkumiesięczne, bądź też kilkuletnie przygotowanie. W zależności czy robi się ten kurs na własną rękę, czy może przez uczelnie. Aby podejść do egzaminu, należy mieć odbyte tak jakby praktyki. Po prostu należy wykazać, iż odbyło się 100 godzin prowadzenia sesji.

Sprawdź certyfikaty i czy twój kandytat to coach ICF !

Spodobał się Tobie film? Na moim kanale "Rafał Napierała Coach" jest ich więcej. Wejdź i zobacz. Będzie mi miło, jak zasubskrybujesz kanał ;) Dziękuję.

Spotkanie chemiczne

4) Spotkanie chemiczne

Po prostu sprawdź swojego kandydata. Zaproś go na rozmowę, wypytaj o jego doświadczenie i certyfikaty, ale także sprawdź, jakie robi na Tobie wrażenie. Niestety wszystkiego nie jesteśmy w stanie ocenić przed współpracą, ale sprawdźmy wszystko to, co możemy, by się potem nie zawieść.

Jeśli szukając odpowiedniego dla Ciebie i twojej firmy coacha przeszedłeś przez te cztery punkty, masz większą szansę, że ta osoba pomoże wznieść Twój biznes na wyższy poziom.

 

Dlaczego warto zatrudnić coacha?

Można by powiedzieć po prostu „bo coaching się opłaca” i zakończyć na tym temat. Jednak myślę, że warto będzie napisać nieco więcej. Zatrudnienie coacha w organizacji jest świetnym pomysłem. Nie dość, że coach zbada wartości twoich pracowników, to też prawdopodobnie w konsekwencji przeprowadzania dobrych sesji przyczyni się do redukcji kosztów i wzrostu obrotów firmy.

Podam dalej jakie są najczęstsze korzyści płynące ze współpracy z coachem:

1) Wzrost produktywności pracowników.

Często pracownicy nie mają zapału do pracy, jakieś problemy uniemożliwiają im pójście do przodu. Nie mają z kim omówić swoich problemów, a także mogą nie wiedzieć jak zabrać się do spraw, które im to ułatwią. Oczywiście koniec końców sami znajdują rozwiązanie i potrafią wytyczyć dalsze zaplanowane przez siebie kroki. Pracownik bez problemów wewnętrznych jest w stanie więcej energii i pasji przeznaczyć na pracę. Jeśli nie ma pasji do pracy, czy woli zająć się jakimś innym zagadnieniem, również podczas sesji możemy się o tym dowiedzieć. Najczęściej coaching przyczynia się właśnie do zwiększenia produktywności.

2) Poprawa jakości

Za poprawą produktywności idzie a jakże poprawa jakości. Ktoś z pasją i celem pracuje znacznie lepiej niż osoba, której tego brak. Pasjonat chce, by jego praca była jak najlepsza i przykłada do tego sporą uwagę. Dla pasjonata liczy się także osiągnięcie celu, jaki sobie sam założył. Jeśli pasja pracownika łączy się w którymś miejscu z misją firmy, to tym bardziej jest to coś rzadko spotykanego. Coaching umożliwia odnalezienie ukrytych talentów organizacji.

3) Spadek błędów i liczby wypadków

Nie myli się ten, kto nic nie robi, natomiast myli się mniej ten, kto więcej wie i jest dla niego ważne to jaką pracę wykonuje. Każdy problem, którego wynikiem są pewne błędy, ma swoją genezę. Gdzieś na pewnym etapie pracy można było zadziałać, tak by tego błędu uniknąć. Oczywiście nie chodzi o to, by całkowicie zlikwidować błędy, gdyż one jednak uczą, ale zdecydowanie szybciej na błędach można się uczyć z pomocą coacha. Przeprowadzi on przez proces i pomoże w tym byś to ty lub twój pracownik znalazł odpowiedź, która pozwoli uniknąć mu tych błędów w przyszłości.

4) Poprawa atmosfery w organizacji

To punkt myślę szalenie istotny. Każdy, kto pracował lub pracuje w korporacji wie, jaka potrafi być atmosfera panująca w środku. Nie ma co tego w szczegółach opisywać każdy wie, o co chodzi. Natomiast mając negatywną atmosferę w swojej firmie, również wpływa to na niedoszłych pracowników. Czasami złą atmosferę aż widać gołym okiem już na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet jeśli znajdziesz odpowiedniego pracownika, może on nie skusić się na twoją propozycję właśnie z uwagi na ten punkt. Coach, zadając pytania odpowiedniej liczbie osób, jest w stanie dowiedzieć się jaka atmosfera panuje w zakładzie. Dzielenie się tymi informacjami zależy już od wcześniej ustalonego trójstronnego kontraktu na linii Coach-Klient-Zlecający.

5) Poprawa relacji między pracownikami

Z poprawą atmosfery w pracy nieodłącznie wiąże się poprawa relacji pomiędzy pracownikami, jak również zarządem. Niektórzy, naprawdę nie są w stanie wyobrazić sobie, do jak niskiego poziomu poszanowania drugiej osoby dochodzi w organizacjach tych małych, ale również kolosów. Wszędzie pracują Ci sami ludzie. Jest to czynnik obecny w każdym biznesie. Jeżeli nie potrafimy wpływać na patologiczne sytuacje i je rozwiązywać, niedaleko zapłynie ten statek.

6) Wzrost poczucia zespołowości

Z bliskimi relacjami w pracy szybciej poczujemy, że jesteśmy częścią zespołu. Myślę, że poczucie nie przynależności do grupy jest jednym z częstszych problemów, jakie można napotkać w organizacji. Czasami wygląda to tak, że wszystko jest w porządku i pracownik czuje się przyjemnie w grupie. Problem dosyć często pojawia się w momencie, gdy taka osoba chce od życia więcej. Chce lepiej pracować, ma nowe pomysły i angażuje się w rozwój miejsca, w którym spędza od 8 do nawet czasami 12 godzin (no, chyba że jest pracoholikiem i dodatkowo pracuje w domu). Wtedy taka osoba często zaczyna być wytykana i wyśmiewana, gdyż nie pasuje do ogólnie przyjętego wzorca zachowania w danym miejscu. Jeśli tak jest, a ty jesteś właścicielem, tego biznesu to już wiesz, że masz poważniejszy problem. Przeprowadzanie indywidualnych sesji coachingowych i praca nad celami wzmacniają oraz sprawiają, że takich zaangażowanych pracowników będziesz miał w swojej firmie więcej.

7) Spadek wypalenia zawodowego u pracowników

Jeśli atmosfera w pracy i relacje między pracownikami są zdrowe to łatwiej o lepszą pracę. Jeżeli natomiast atmosfera i relacje nie są wyłącznie ok, ale napawają pozytywną energią w pracy, będzie można się czuć jak w domu. Jestem zdania, że każdy przechodzi kiedyś załamanie zawodowe i wtedy blisko jest do wypalenia. Sam z racji posiadania kilku zawodów to przeżywałem. Jednak to, co i kto nas otacza w pracy, jest wtedy szalenie ważne, nie wystarczy pójść tylko na urlop i odpocząć, chociaż o nim należy się bezwzględnie pamiętać. Gdy jesteś wypoczęty i wracasz po przerwie do pracy, gdzie czeka na ciebie przyjazne środowisko, masz większą szansę na poradzenie sobie z wypaleniem.

8) Wzrost zaangażowania i motywacji

Gdy całe środowisko nam sprzyja, a my jesteśmy pełni pasji i wypoczęci nie trudno o pozytywne skutki, jakimi jest zwiększone zaangażowanie i wzrost motywacji. Co do motywacji to myślę, że mam odmienne zdanie na jej temat niż większość społeczeństwa. Nie chce mieć motywacji, chcę działać z pasją i inspiracją. Motywację odbieram jako coś potrzebne do zrobienia rzeczy, których się nie chce robić. No ale i takie rzeczy się zdarzają, tym bardziej wtedy, gdy pracujesz dla kogoś. Zaangażowanie w prace natomiast to wg mnie jeden z najważniejszych czynników potrzebnych do efektywnego działania. Znajduje się on u mnie na podium obok dyscypliny i pasji. Jeśli twój pracownik zauważasz, że zwiększył swoje zaangażowanie oraz podskoczyła mu motywacja to wiedz, że coś się dzieje. Coaching zdecydowanie pomaga to osiągnąć.

9) Realizacja projektów

Wszystkie wyżej opisane punkty składają się w jedną całość i końcowo prowadzą do tego, co chyba najbardziej interesuje liderów i zarządzających, czyli prowadzą do realizacji powierzonych projektów oraz wytyczonych celi. Jeśli chcesz, by projekty były szybciej kończone, ale z należytą uwagą poświęconą na ich wykonanie. Oraz chcesz, by tym samym twoja firma się szybciej rozwijała, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w coaching. Tylko pamiętaj o punktach zawartych w tej, jak i pierwszej części artykułu. Dobry coach pomoże twojej organizacji a zły niestety odwrotnie.

Dobry pracownik, wiedzący jak ma pracować z pasją i zaangażowaniem to skarb. Każdy ma takie skarby w swojej firmie, tylko należy je odkopać, jeśli jakieś wydarzenia przykryły ich potencjał. Należy również pamiętać o trójkącie coachingowym, w którego skład wchodzi coach, zlecający coaching oraz klient. Jest to jednak dłuższy temat i zostanie opisany w następnych filmach czy też artykułach.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość