Strona główna Blog Coaching a inne dyscypliny

Coaching a inne dyscypliny

Mentoring i szkolenia

Warto jest się dowiedzieć, jakie różnice widać między coachingiem a innymi dyscyplinami. Bardzo często osoby, które pierwszy raz usłyszały o coachingu, mylą go z mentoringiem. Wypada więc wspomnieć, czym jest ta dyscyplina. Wyraz mentoring pochodzi z greckiego mitu o pewnym królu. Ów król prosił wiekowego mądrego człowieka o to, by podczas jego nieobecności zaopiekował się jego synem. Rozpoznajemy dwie formy mentoringu, sponsorujący oraz mentoring rozwoju.

W przypadku mentoringu partnerskiego, czyli sponsorującego, mentor pracuje w tej samej firmie co jego podopieczny. Najczęściej jest starszym doświadczonym i wpływowym pracownikiem. Ta osoba zna bardzo dobrze firmę i pomaga swoim podopiecznym, a w odpowiednim czasie może też mieć znaczenie w kierowaniu drogi awansu podopiecznego. Mentoring rozwoju natomiast różni się tym od patronackiego, że osoba będąca nie musi być pracownikiem firmy. Celem jego pomocy jest rozwinięcie umiejętności i pewności pracowników. W praktyce na co dzień mentor udziela rad, czego coach nie robi i w tym w głównej mierze różni się mentoring od coachingu.

Drugą formą zaraz po mentoringu są szkolenia. Jest kilka cech, które odróżniają szkolenia od coachingu. Trener ma plan, jaki przeprowadzi oraz uważa się za eksperta w danej dziedzinie. Coach natomiast nie ma ustalonego przebiegu sesji. Część szkoleń może kończyć się egzaminem. W coachingu nie ma testów zakańczających sesję.

Spodobał się Tobie film? Na moim kanale "Rafał Napierała Coach" jest ich więcej. Wejdź i zobacz. Będzie mi miło, jak zasubskrybujesz kanał ;) Dziękuję.

Tutoring

Kolejną dyscypliną, o której warto wspomnieć jest tutoring. Można powiedzieć, że to taka innowacyjna metoda, która rozwija samodzielne myślenie oraz kreatywność. Celem jest wpieranie osoby w rozwoju zgodnie z jej talentami, zainteresowaniami połączonymi z możliwościami. Tutoring w praktyce polega na długotrwałej pracy z osobą tutorowaną. Wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych.

Przykład mogą stanowić wędrówki Platona ze swoimi studentami, podczas których to wymieniano się swoimi myślami i uczono się dyscypliny myślenia. Współcześnie tutor to osoba wielce doświadczona pod wieloma względami, obdarzona charyzmą uważana przez innych jako autorytet. Pomaga swojemu podopiecznemu w budowaniu jego własnych kompetencji życiowych oraz zawodowych. Dobry tutor powinien potrafić w odpowiedni i dobry dla studenta sposób, zaplanować jego drogę rozwoju. Spotkania mistrza z uczniem może odbywać się w grupach. Trzy osobowe grupy umożliwiają polepszenie relacji oraz zwiększa aktywność studentów w procesie własnego uczenia się

Doradztwo i Konsulting

Kolejnymi dyscyplinami mylonymi z coachingiem są doradztwo oraz konsulting. Konsulting jest pojęciem bardzo ogólnym. Stosowane jest w odniesieniu do każdej osoby, która sporadycznie współpracuje z osobami na średnich stanowiskach w organizacji. Konsultant może współpracować, nie będąc zatrudnionym w danej organizacji. Często wewnętrzny coach może zostać uznany za konsultanta. Konsultant to osoba wnosząca do organizacji doświadczenie z zewnątrz. Doświadczenie może dotyczyć systemów, jak i prowadzenia coachingu.

W doradztwie doradca to w dużej ilości przypadków, z którą można po prostu porozmawiać np. w sytuacji, gdy zmaga się z odczuciem smutku, szoku czy lękiem. Część doradców przeszła krótkie kursy, a inni mają zaliczony kompleksowy program certyfikujący. Tego rodzaju specjaliści proponują spotkania jednorazowe, jak również cykliczne sesje rozłożone na wiele miesięcy czy też lat.

Aby szybko zaznaczyć różnicę pomiędzy danymi zawodami, należy zaznaczyć, że: trener zachęci do działania, konsultant powie, jak działać, mentor przekaże wskazówki dotyczące tego, jak coś robić, doradca wysłucha lenków, a coach zada odpowiednie pytania.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość