Strona główna Blog Coaching biznesowy

Coaching biznesowy

Coaching biznesowy to obecnie bardzo popularna forma coachingu stosowana zwłaszcza w dużych korporacjach i firmach. Zaczęto zdawać sobie sprawę, że dobrze byłoby wykorzystać go do poprawy wyników, jak i motywacji pracowników. Ostatnio zaczęto zauważać, iż odchodzi się od sterowania pracownikami i udzielania im szczegółowych wskazówek co do tego, co i kiedy mają zrobić.

Obecnie osoby na wysokich zarządczych stanowiskach coraz bardziej skłaniają się do tego, aby zachęcać podwładnych do samodzielnej pracy i myślenia. Często duże firmy wynajmują zewnętrznych coachów, po to by przeprowadzili sesję z osobami pracującymi w firmie. Usługi trenerów spoza firmy są kontraktowane na określony z zarządem czas lub też na ilość spotkań z pracownikami. Korporacje często również wspierają trenerów wewnętrznych z firmy. Tacy trenerzy często znają bardzo dobrze sytuację panującą w firmie. Są też co istotne tańszą siłą roboczą, zatrudnienie ich jest zdecydowanie tańsze niż zewnętrzny coach.

Podejście menadżerskie

Wewnętrzny coach może odczuwać, że wyzwaniem dla niego będzie udowodnienie, że będzie umieć prowadzić naprawdę efektywne szkolenie, ale również będzie pamiętał o tym, by zachować obiektywizmu i zaufanej relacji. Menadżerowie coraz częściej stosują podejście trenerskie i przykładają równą wagę zarówno do rozwoju podległych im osób, jak i do zadań przez nich realizowanych. Przedsiębiorstwa chętnie też inwestują w rozwój kadry menadżerskiej i zarządzającej. To jak się zachowuje kierownictwo, ustala podobne standardy dla reszty osób w firmie. Wynagrodzenie za biznes coaching jest kilkakrotnie wyższe niż za life coaching.

W organizacjach można spotkać się z tak zwanym coachingiem pod wpływem chwili. Taki coachning nie jest czasochłonny. Czasami wystarczą dwie minuty i jedno trafne pytanie. Taki coaching może być jednym z najcenniejszych rezultatów wpajania menadżerom umiejętności coachingowych. Taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca, jeśli menadżer nie opanowałby coachingwych umiejętności. Należy jednak mieć na uwadze, że można je nabyć w drodze odpowiedniego treningu.

Spodobał się Tobie film? Na moim kanale "Rafał Napierała Coach" jest ich więcej. Wejdź i zobacz. Będzie mi miło, jak zasubskrybujesz kanał ;) Dziękuję.

Bariery w coachingu

W trakcie coachingu biznesowego może pojawić się kilka barier. Bariery organizacyjne, motywacyjne oraz interpersonalne, które decydują o przebiegu coachingu, jak i jego końcowym efekcie. Wśród najczęściej spotykanych barier organizacyjnych występują takie, które związane są z nierealnymi oczekiwaniami względem coachingu, ale również te, które podważają realną wartość. Interpersonalne przeszkody dotyczą głównie obszaru zawierającego różne aspekty komunikacji. Natomiast bariery motywacyjne obejmują tematy dotyczące oporów wobec zmian lub gotowością do wdrożenia ich.

Podrodzaje coachingu biznesowego

Coaching biznesowy można również dzielić na podrodzaje. Dobrym przykładem będzie executive coaching. Jest to rodzaj coachingu biznesowego kierowanego do osób zarządzających. Wspomaga w rozwijaniu całego spectrum działań menedżerskich. Jest też coaching adaptacyjny ukierunkowany na wsparcie nowych członków organizacji. Ostatnim ze znanych obecnie coachingów prowadzonych w zakresie biznesu jest coaching międzykulturowy. Pomaga w przystosowaniu do nowych pod względem kulturowym środowisk. Różnym osobom w organizacji jednak częściej osobom na wyższych stanowiskach.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość