Strona główna Blog Coaching Online czy Coaching Stacjonarny

Coaching Online czy Coaching Stacjonarny Jakie rozwiązanie wybrać

Coaching online jako alternatywa

Odpowiedź na to pytanie, co wybrać czy coaching online, czy coaching stacjonarny nie jest taka prosta. Jak łatwo jest się domyślić zarówno coaching online, jak i coaching tradycyjny mają swoje wady i zalety.

Ostatnio napisałem pracę magisterską na temat coachingu online pt.” Coaching online jako alternatywa dla coachingu tradycyjnego”. Myślę, że moja teza, jako że coaching online jest alternatywą dla tradycyjnej formy coachingu, została obroniona. Ludzie coraz częściej, zamiast chodzić do różnego rodzaju specjalistów, odwiedzają ich online. 

Jako plusy wskazują na oszczędność czasu poświęconego na dojazdy oraz fakt, że dzięki temu oszczędzają pieniądze, jakie wydaliby na dojazd. Co więcej, coaching online sam w sobie jest tańszy. 

Brak tego, co czyni coaching tradycyjny droższym, czyli relacja twarzą w twarz w coachingu online jest powodem do obniżenia ceny. Natomiast to, że coaching online łatwiej dostosować czasowo do klienta jest czynnikiem podnoszącym cenę sesji online. Taką formę korzystania z coachingu bardzo często wybierają ludzie młodzi oraz osoby zapracowane.

Trzy grupy uczestników

Jednak coaching online nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Osoby ceniące sobie osobiste spotkania i lepszą relację z coachem pewnie zdecydują się na coaching stacjonarny. Właśnie takiezalety wskazali uczestnicy mojego badania. 

Co prawda coaching stacjonarny jest droższy, ale wiadomo, wpływa na to kilka czynników. W tym również konieczność wynajęcia przez coacha sali pod coaching. Ceny wynajmowania sal oczywiście są różne, ale często sięgają nawet 25% ceny, jaką za coaching płacą jego uczestnicy.

W badaniach zaobserwowałem, że osoby korzystające z coachingu dzielą się na trzy grupy. Pierwszą grupę stanowią zwolennicy tradycyjnego podejścia, czyli spotkania się osobiście. Druga grupa to wielbiciele spotkań online. Trzecia grupa to osoby korzystające z tych dwóch form na przemian.

Jeśli osoba decydująca się na coaching ma przykładowo czas, (i jej coach również) odbywają sesje stacjonarnie. Jeśli tego czasu z jakichś powodów brak, a spotkanie coachingowe nie może czekać, członkowie tej grupy decydują się na coaching online.

Myślę, że takie podejście dobrze ukazuje to, jak bardzo osoby korzystające z coachingu go doceniają. Wiedzą, jak wiele im daje taka forma wsparcia i choćby się paliło to i tak są świadomi tego, że warto z niego korzystać, chociażby w nowoczesnej internetowej formule. 

No to jak coaching online czy coaching tradycyjny?

Coaching online i coaching tradycyjny różnią się od siebie w formie relacji. Na szczęście obydwa rodzaje mogą się nawzajem uzupełniać i dawać szansę każdej osobie, na poznanie tego, czym jest coaching. Osobiście uważam, że warto, jest to sprawdzić, na własnej skórze.

Na pewno testowanie różnych form przeprowadzania coachingu nie zaszkodzi, a jedynie wyjdzie na dobre. Dziękuję za Twój czas i do zobaczenia w kolejnym odcinku lub na blogu!

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość