Strona główna Blog Czym zajmuje się coach?

Czym zajmuje się coach? Czego nie robi coach?

Co robi coach?

Zadaj takie pytanie pięciu swoim współpracownikom czy kolegom z pracy. 
Jestem przekonany, że większość z nich powie coś w stylu, że coach: każe coś zrobić, motywuje do działania, zwalnia ludzi czy też po prostu opowiada głupoty. Oczywiście nic z tych rzeczy. Coach nikomu niczego nie każe, nikogo nie motywuje no i oczywiście nie zajmuje się zwalnianiem ludzi. O opowiadaniu głupot nie ma mowy, gdyż coach operuje na pytaniach, a całą resztę zostawia swojemu klientowi. Skąd więc wzięły się takie stereotypy na temat coachów?

No nie do końca winne jest korpo, ale to w korporacjach usłyszysz takie teksty. To właśnie w takich
miejscach często zatrudniani są szkoleniowcy i coachowie. Szkoleniowiec i coach to dosyć często
zamiennie stosowane rzeczowniki. Jednak nie każdy coach jest szkoleniowcem i nie każda osoba
zajmująca się szkoleniami musi być coachem.

Coach nie nakazuje nic nikomu ani także nie zwalnia ludzi, tak postępować może osoba zatrudniona do sprawowania pieczy nad pracownikami. Co do motywacji, ten stereotyp prawdopodobnie wziął się od szkoleniowców i mówców motywacyjnych. Często w korporacjach słychać, gdy ktoś zarzuci jakimś tekstem motywacyjnym jakiegoś pseudo coacha.

Czy to walka z wiatrakami?

Jeszcze nie tak dawno temu myślałem, że tak jest, że nie da się naprawić niesłusznie i nieuczciwie zniszczonego wizerunku coachów. Co prawda nadal 80 - 90% ludzi w organizacjach nie wie, czym zajmuje się coach i śmieje się, gdy usłyszy, że ktoś jest coachem, ale zostaje jeszcze to 10 maksymalnie 20%, którzy wiedzą czym zajmuje się coach albo też są na tyle rozumni, by najpierw sprawdzić i poszukać informacji, zanim wypowie się na jakiś temat.

Warto mieć nadzieję, że opinia na temat prawdziwych coachów kiedyś zacznie się poprawiać i również przebijać przez morze niepochlebnych i niezweryfikowanych informacji. A do tej pory każdej osobie szukającej coachingu, życzę by, znalazła prawdziwego i odpowiedzialnego coacha.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość