Strona główna Blog Darmowy coaching

Darmowy coaching - kto i dlaczego go oferuje?

Szukając coachingu w internecie możemy czasem natrafić na strony na których różni ludzie oferują darmowy coaching. Coaching jest usługą profesjonalną i tak naprawdę luksusową, skąd więc propozycja sesji coachingowych za darmo?

 

Darmowy coaching a jakość usługi

Mówi się, że jeżeli coś jest za darmo, oznacza, że jest nic niewarte. No właśnie i tutaj można wpaść w pułapkę. Czasami trafimy na coacha, który dopiero zaczyna kroczyć drogą coachingu i jeszcze wiele musi się nauczyć, a czasem możemy być naprawdę, mile zaskoczeni. Jeśli jest to nasza pierwsza sesja, w której uczestniczymy jako klient coachingu, dobrze będzie, jeśli wybierzemy doświadczoną osobę, gdyż tylko tak w przyszłości będziemy mieć porównanie, jak coaching powinien wyglądać.

Jeżeli, jednak nie mamy pieniędzy, a chcemy spróbować doświadczyć na sobie coachingu, ważne będzie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kto taki coaching oferuje. Swoje usługi za darmo często ogłaszają osoby w trakcie certyfikacji, które potrzebują zaliczenia odpowiedniej ilości sesji coachingowych. Podobnie osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki po zaliczeniu certyfikacji. Niestety w internecie do oferujących coaching za darmo możemy zaliczyć też tych, którzy nie mają nic wspólnego z coachingiem. Jak sprawdzić, czy dana osoba to prawdziwy coach opisywałem w artykule - Coach ICF w firmie - dlaczego warto.

 

Dlaczego nie warto za darmo?

Jest kilka powodów dla których lepiej nie korzystać z coachingu za darmo i dla których lepiej go za darmo nie udzielać.

Dlaczego NIE - dla coacha:

  • wykonując tak profesjonalną usługę za darmo, uczysz się, że Twoja praca jest nic niewarta,

  • Twoi przyszli klienci mogą pomyśleć, że jakość twoich usług nie jest wystarczająco wysoka,

  • ograniczasz się do klientów, którzy nie chcą za coaching płacić i często nie podchodzą do coachingu z zaangażowaniem,

  • po kilku, kilkunastu sesjach prowadzonych za darmo możesz stracić zapał i chęci na dalsze kroczenie drogą coacha.

 

Dlaczego NIE - dla klienta:

  • nie wiesz dlaczego usługa jest wykonywana za darmo,

  • istnieje możliwość, że trafisz na oszusta podszywającego się pod coacha,

  • istnieje obawa, że wiedząc iż sesja jest darmowa, nie podejdziesz do niej z odpowiednim zaangażowaniem,

  • możesz mieć obiekcje dotyczące tego, czy coaching naprawdę może działać.

 

Wybierz coś pomiędzy

Jeśli nigdy nie uczestniczyłeś/aś w sesji coachingowej, skorzystaj z promocji jaką udzielają coachowie. Często, jako sesję za darmo lub za przysłowiową kawę oferują oni sesję chemiczną - kontraktującą. Co to dokładnie oznacza opisałem w artykule sesja kontraktująca - co to takiego. Podczas sesji kontraktująco - chemicznej dowiesz się między innymi czym jest coaching oraz kim jest coach.Stworzycie swój kontrakt. Po tym możesz poznać czy coach jest prawdziwym coachem. Osoby samozwańczo nazywający się coachami nie działają wg. jakichkolwiek standardów etycznych i tym bardziej nie wiedzą, czym jest i jak przeprowadzić kontrakt z klientem.

Jeśli, po takiej sesji poczujesz, że ten coach jest dla Ciebie, będziecie mogli ustalić kiedy ma odbyć się pierwsza praktyczna sesja coachingowa. 

Jak wcześniej wspomniałem, czasami darmowe sesje są niestety robione przez oszustów podszywających się pod coachów. Udział w sesji wraz z niesprawdzonym coachem może prowadzić do naprawdę negatywnych skutków, które w ostateczności mogą zniechęcić Cię do kolejnych prób uczestniczenia w coachingu.

Zanim zdecydujesz się na coś co jest oferowane za darmo, sprawdź dlaczego nie chce za tą usługę pieniędzy.

 

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!

Chcesz się umówić na coaching lub masz jakieś pytania?
Nie wiesz jaki pakiet wybrać?  To dobrze :) napisz do mnie, z chęcią odpowiem,
ustalimy jaki pakiet będzie dla Ciebie najlepszy.

Sesje coachingowe stacjonarne prowadzę w Poznaniu.


+48 505 444 194 +48 505 444 194


Wyślij wiadomość