Strona główna Blog Kiedy nie iść na coaching?

Kiedy nie iść na coaching? 9 sytuacji

Coaching to strata czasu? Kiedy?

Być może sądzisz, że coach nakłania ludzi do wzięcia udziału w coachingu. Prawdziwy coach tego nie robi. Dlaczego? To i inne zjawiska opisuje kodeks etyczny coacha. Dzisiaj jednak chcę Ci pokazać, kiedy nie warto brać udziału w coachingu i kiedy uczestnictwo w nim może być dla Ciebie stratą czasu.

Poniżej podam kilka sytuacji:

1) Jeżeli jesteś obecnie klientem psychoterapii (a Twój psychoterapeuta nie wyrazi zgody na coaching) lepiej nie mieszaj procesów. Gdy już będziesz gotowy na coaching, a Twój terapeuta wyrazi na to zgodę, możesz spróbować.

2) Gdy masz problem, który chcesz rozwiązać, ale potrzebna jest pomoc nie coacha a terapeuty lub psychiatry.

3) Kiedy nie masz totalnie ochoty i czasu, aby robić cokolwiek ze swoim życiem. Gdy jest Ci dobrze, tak jak jest, nie widzisz tematów, nad którymi mógłbyś/ mogłabyś popracować i nie masz ochoty do zmian.

Coaching z przymusu

4) Gdy ktoś Cię przymusza do tego, byś wziął udział w coachingu. To Ty sam musisz tego chcieć, a nie kto inny chcieć tego dla Ciebie. Musisz czuć, że sam chcesz coś zmienić.

5) W chwili, gdy niecierpliwie chcesz efektów „tu i teraz”, gdy nie możesz już dłużej czekać. Często coaching pomaga bardzo szybko, ale dużo zależy od samego Ciebie i tego w jaki sposób do coachingu podejdziesz. Efekty mogą przyjść zadziwiająco szybko np. po pierwszej sesji, ale nie muszą. Efekty mogą się pojawić w czasie między sesjami lub na kolejnych sesjach.

6) Kiedy potrzebujesz, by ktoś doradził Ci, co masz zrobić. Gdy szukasz rozwiązania w innym człowieku w tym wypadku w coachu. Coach nie doradzi Ci niczego i nie zrobi niczego za Ciebie. Ty to zrobisz z pomocą pytań i narzędzi, jakimi operował będzie coach.

Złe nastawienie do coachingu

7) Podobnie, jeśli myślisz, że rozwiązanie Twoich spraw i przyspieszenie realizacji Twoich celów jest po stronie osób trzecich. W coachingu pracujemy nad celami, na które Ty sam masz wpływ. Nad rzeczami, których Ty możesz dokonać. Nie pracujemy nad celami innych osób. To Ty jesteś w centrum uwagi.

8) Gdy podchodzisz ze złym nastawieniem do coachingu i chcesz iść na sesje tylko po to, aby upewnić się w tym, że coś, nad czym pracujesz, nie wyjdzie.

9) Może być też tak, że jesteś przekonany w 100% tego, że obecna droga która kroczysz, jest tą właściwą. Możesz mieć poczucie, że wszystko, co Cię otacza, jest takie jakie ma być i czerpiesz wielką radość z życia, wtedy również, jeśli nie odczuwasz potrzeby coachingu, to tak zapewne jest.

Mam nadzieję, że pomogłem rozwiać wątpliwości dotyczące tego, kiedy coaching nie jest dobrą opcją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest coaching <- kliknij tutaj.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość