Strona główna Blog Na czym polega coaching?

Na czym polega coaching? - wywiad z Markiem Krzyżanowskim

Dlaczego coaching?

Rafał: Cześć, witajcie w kolejnym odcinku. Zmieniliśmy, trochę nazwę, wcześniej było, „Zapytaj coacha”, ale myślę, że lepsza nazwa to „Coach godny polecenia”. No i dzisiaj w drugim odcinku jest ze mną Marek Krzyżanowski. Marek na co dzień zajmuje się rekrutacją oraz coachingiem. No i też bez zbędnych pytań i przedłużeń zaczynamy. Marek, powiedz też tak swoimi słowami. Ja Ciebie tutaj przedstawiłem, jako osobę zajmującą się rekrutacją i coachingiem, nie wiem, czy coś byś tutaj dopowiedział, czym na co dzień się zajmujesz, jak wygląda to u Ciebie?

Marek: Może powiem, jak to się dla mnie wiąże. Z jednej strony jako rekruter mam taką misję, żeby pomagać ludziom, znajdować optymalne środowisko, w którym mogą się rozwijać. Dla mnie idealnie uzupełnia się to z coachingiem, gdzie również staram się tworzyć taką atmosferę podczas sesji. Sprzyja to rozwojowi ludzi, natomiast również sam proces coachingowy, może doprowadzić do tego, że zmienią swoje otoczenie, swoje środowisko. Będzie to dla nich spójne z nimi i będzie sprzyjać ich rozwojowi.

Co to jest coaching?

Rafał: Jesteś tak naprawdę, można powiedzieć młodą osobą. Co sprawiło, że wybrałeś ten kierunek, jako coaching na studiach?

Marek: Po pierwsze znałem już kilka osób na etapie, w którym zastanawiałem się co wybrać dalej. Na dalszej ścieżce moich studiów osoby, które zajmowały się coachingiem, z tego, jak mówiły i co mówiły o coachingu... byłem ciekaw, czym to jest, jak to wygląda, jak to wpływa na rozwój i jak to można wykorzystać. To był jeden aspekt.

Z drugiej strony, coaching łączy też dwie dziedziny, które zawsze mnie interesowały. Jedną jest zarządzanie. Było moją ścieżką studiów na etapie licencjatu. Oraz psychologia, zawsze mnie interesowała. i jakbym miks tych trzech elementów zadecydował o tym, że wybrałem właśnie tę dziedzinę.

 

Coaching pytania

Rafał: A to ciekawe. U mnie też to było trochę inaczej, bo tak naprawdę skorzystałem z jednej sesji przykładowej. Zobaczyłem, ile to dało i tak naprawdę decyzję podjąłem chyba w ciągu jednego, dwóch dni, że chcę iść na studia. Chociaż chciałem skończyć na licencjacie, jednak ta magisterka jeszcze też tutaj się przydała i znalazła.

Drugie pytanie, Marek często słyszymy, że Coach powinien mieć swego rodzaju przeżycia jakieś za sobą i też być doświadczoną osobą. Co ty możesz o tym powiedzieć? Ustosunkuj się do tego.

Marek: Jak widać, no ja nie jestem osobą, która już przeżyła dużo, ale wydaje mi się, że to wynika z tego, że na coaching, na coachów czasami patrzy się podobnie, jak na mentorów, nauczycieli. Krótko mówiąc, ludzi, od których oczekuje się takiego dzielenia się wiedzą i swoim doświadczeniem, ale w coachingu ten mechanizm nie działa. Narzędziem coachingu nie jest to, że właśnie dzielić się wiedzą, tymi rzeczami, mówić o nich i uczyć czegoś klienta. Tylko jego narzędziem są pytania i wydaje mi się, że to może być mocną stroną właśnie młodych. Młodej osoby, jako coacha, że ona czasami jest zainteresowana.. znaczy nie czasami, jest zawsze zainteresowana. Przynajmniej powinna być, tym co mówi klient, co jest dla niego ważne i dzięki temu jest w stanie przychodzić mu do głowy więcej pytań, które są trafne i mogą sprawić, że u klienta pojawi się kolejna myśl, która go do czegoś zainspiruje.

Gry coachingowe i narzędzia coachingowe

Czego uczy coaching?

Rafał: Czego Ciebie nauczył coaching?

Marek: Po pierwsze słuchania i to słuchanie, też przekłada się na dwie rzeczy. Z jednej strony, żeby usłyszeć, co dla tej drugiej strony jest ważne i automatycznie to przekłada się też na to, że to, co ja uważam, jakie mam założenie na pewne tematy, to nie jest na pierwszym planie. Zwłaszcza w tym momencie, kiedy pracujemy nad celem klienta. To jest przede wszystkim taka rzecz, której nauczył mnie coaching. Druga rzecz to jest cierpliwość w kontekście takim, że czasami cisza po zadanym pytaniu nie oznacza, że ktoś go nie zrozumiał i trzeba tę ciszę jak najszybciej zwalczyć, zadając kolejne pytanie.

Czy przeformatowując to, które zadałem przed chwilą, ale ta cisza świadczy o tym, że to jest ważne dla tego klienta, że to skłoniło go do myślenia i za jakiś czas, kiedy on to przerobi w głowie. Być może ta odpowiedź padnie albo nie padnie, ale klient udzieli sobie odpowiedzi na to pytanie wewnętrznie. To będzie w nim pracować jeszcze przez jakiś czas. To jest taki element, który jest bardzo taką cenną rzeczą podczas sesji. Nazwałbym to taką cierpliwością i obserwacją trochę reakcji tej drugiej strony, kim być w relacji w procesie.

Rafał: Co Ciebie inspiruje w coachingu?

Piękno coachingu

Marek: Właśnie klienci tak nawiązując troszeczkę do mojej poprzedniej odpowiedzi i możliwość takiej długotrwałej relacji, w której Coach jest razem z klientem, takiej partnerskiej relacji, możliwość obserwowania tego, jak on się rozwija, jak staje się coraz bardziej świadomy, czy odpowiedzialny. Nic nie daje, myślę większego kopa, niż możliwość zobaczenia, tego, co Cię inspiruje.

 

Proces coachingowy

Rafał: Co Cię inspiruje, powiedziałeś. Co czerpiesz z coachingu również, ale co lubisz nie w samej sesji, a procesie coachingowym? Jest coś takiego?

Co to proces coachingowy?

Marek: Oczywiście, że jest i podoba mi się sposób, w jaki zadałeś to pytanie, bo sesje bywają różne i różne momenty, podczas tych sesji się zdarzają i właśnie dla mnie jako dla coacha, poza tym oczywiście, że jestem razem z klientem w tej sesji, ważne są różne rzeczy. Natomiast w całym procesie, jak na to spojrzeć tak jakby globalnie, to myślę, że takim momentem, który najbardziej lubię, jest ten taki klik, który następuje w przeróżnych momentach u klienta. Gdy on na przykład coś sobie uświadamia. Czasami wystarczy, że wypowie na głos swoje myśli, których jest świadomy, ale czasami, jak powie to na głos, to uświadamia sobie, co to tak naprawdę znaczy, jak to na niego wpływa. Czasami potrafi to zupełnie odmienić, jakby bieg sesję i zupełnie innej dynamiki przybiera ta sesja, znaczy cały proces.

Rafał: Taki trochę efekt „wow”, że ta osoba wie o czymś, ale nagle tak sobie to uświadamia naprawdę, tak dokładnie?

Marek: Dokładnie.

Rafał: No dobra, no to pójdźmy może w drugą stronę. Co Cię inspiruje i tak dalej już przed chwilą padło, ale czego nie lubisz w coachingu?

Marek: Może odbiegnę troszeczkę od procesu coachingu i skupię bardziej się na tym, jak coaching jest postrzegany. Jako coacha właśnie troszeczkę mnie to irytuje i boli czasami, zwłaszcza to, że na samo słowo coaching... Myślę, że mogę powiedzieć, że ludzie są wręcz uczuleni czasami. Czasami, aż strach go użyć, bo za chwilę padną takie stereotypowe stwierdzenia, czy właśnie jakieś przeinaczenia.

To jest jedna rzecz. Natomiast druga rzecz, której nie lubię, jeśli chodzi o to, co dzieje się wokół coachingu, ale jako branży, to niskie bariery wejścia. To, że coachem może zostać każdy i coaching jest takim procesem, który charakteryzuje się dużą wrażliwością. Klient czasami wymaga uwagi wysokiej jakości z jednej strony. Z drugiej strony czasami on nawet nie potrzebuję pomocy coacha. Jedną z ważniejszych zalet coacha z kolei jest to, żeby umieć rozpoznać, na przykład moment, gdy klient nie potrzebuję pomocy coacha a terapeuty. Jeśli osoba nie ma takiej wiedzy, nie potrafi tego momentu wyłapać, no to może wyrządzić dużo krzywdy takiemu klientowi.

 

Akredytacja ICF

Rafał: A powiedziałeś, że ta bariera wejścia jest niska, że może zostać każdy... i tutaj co tak naprawdę masz na myśli, mówiąc słowa. Czy to, że każdy może prowadzić coaching na przykład bez akredytacji, czy też to, że może podejść do akredytacji każdy?

Bo jednak mówiąc o prawdziwym coachingu, nie o tym, co większość społeczeństwa myśli, że jest, myśli na temat coachingu, to jednak można gdzieś się akredytować?

Marek: No jasne, można się adresować i właśnie z tego też jestem dumny, że jestem akredytowany właśnie w największej organizacji zrzeszającej coachów na świecie, czyli ICF. Natomiast nie tyle, że fajnie to brzmi, ale to też świadczy o pracy według standardów etycznych i standardów generalnie zawodu coacha. Właśnie to jest tutaj ważne dla mnie i miałem na myśli właśnie, że może zostać każdy i każdy może się akredytować oczywiście. Właśnie, jeśli ktoś idzie w tę stronę to, jak najlepiej. Natomiast, jeżeli ktoś stwierdza, że zacznie sprzedawać swoje usługi właśnie, jako coaching, ale nie koniecznie postępuje właśnie zgodnie choćby, ze standardami etycznymi, to czasami tutaj dużo złego można zrobić. No to raczej nie jest to dobre według mnie zjawisko.

Coach ICF - Sprawdź!

Rafał: No to idąc tym tropem dalej... Ostatnio dużo słyszy się właśnie o przeróżnych formach coachingu. Nie wiem, „coaching jedzenia”, „soul coaching”. Spotkałem się nawet z coachingiem chrześcijańskim ostatnio. No i właśnie, co tutaj o takich formach... aż ciężko to nazwać, bo my wiemy, że to nie jest coaching, ale co sądzisz o tym, co przed chwilą powiedziałeś, że ludzie próbują przez to hasło „coaching” sprzedać swoje, jakieś inne usługi. Jakie masz do tego podejście?

Marek: No powiedziałbym, że zależy co za tym stoi. Czy stoją za tym rzeczywiście usługi coachingowe, a ta nazwa ma tylko być skierowana do pewnej grupy docelowej. No to wtedy... N to zależy właśnie, w jaki sposób te usługi są realizowane. Natomiast, czasami słyszałem o czymś takim, jak „coaching skór”. No to raczej nie da się wykorzystywać metody pracy na celach, ze skórą. Nie wiem, pytasz się wtedy skóry o coś i doprowadzasz ją do celu? No raczej nie, więc no nie lubię tego, że tak się dzieje generalnie na rynku, ale staram się nie zwracać na to uwagi, więc tutaj raczej za dużo nie powiem. A jak podchodzę generalnie do tego, że przychodzą na przykład klienci, którzy przynoszą pewne stereotypy i właśnie czasami przeszkadza to na początku, by tutaj się dogadać?

No to właśnie staram się na sesji, tak zwanej sesji zero, powiedzieć czym jest coaching, czym nie jest i lubię wtedy używać takich stwierdzeń, że znakiem rozpoznawczym coacha jest znak zapytania. Ponieważ coach, nie wkłada nic do głowy, a właśnie jego głównym narzędziem są pytania. Najwięcej o tym właśnie, mówi na sesji zerowej, czyli tej zupełnie pierwszej, zanim zacznie się cały proces. Później najwięcej mówi klient.

 

Coaching sesja zerowa

Rafał: tak zwane, że na pierwszej sesji więcej mówi coach niż klient, można powiedzieć, że to jest jedyna sesja taka.

No dobra no zadaliśmy tutaj już kilka pytań i tak na koniec trochę coachingowo.

Jakie pytanie mógłbym Tobie zadać jeszcze na koniec, które nie padło a chciałbyś o czymś powiedzieć?

Marek: To też dam Ci taką próbkę coachingu, co niekiedy podczas sesji klient stara się uciec od trudnych pytań i powiem Ci, że chciałbym być zapytany co ostatnio fajnego widziałem, jeśli chodzi o film.

Rafał: No to, co fajnego widziałeś?

Marek: Powiem Ci, że wczoraj byłem na Psy 3 i bardzo pozytywnie zaskoczył mnie ten film. Także polecam każdemu, ale nie będę za wiele zdradzać szczegółów.

Rafał: No dobra, no to tak trochę luźno też zakończyliśmy dzisiejszy wywiad. Tak samo, jak z poprzednikiem, Piotrem rozmawialiśmy, na pewno nie był to nasz ostatni wywiad z Piotrem i z Markiem mam nadzieję, że też nie był ostatni, bo jeszcze mamy dużo tematów do poruszenia. Na razie szczegółów nie będę zdradzał, ale możecie być tego pewni, że na jednym wywiadzie się nie skończy. Także, dzięki Marek za przybycie dzisiaj do studia, no i do zobaczenia i powodzenia w pracy coachingowej i w rekrutacji.

Zobacz i przeczytaj wywiad którego udzielił mi Piotr Przybysz

Marek: Dzięki bardzo.

Odwiedź również stronę Marka - > Strona Marka

 

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!
godziny otwarcia:
Napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość