Strona główna Blog Pseudo coach

Pseudo coach rozpoczynam walkę

Nie każdy trener jest coachem

Jeśli pracujecie w średniej firmie lub większej korporacji na pewno natknęliście się na „pseudo coaching. Z czym zamierzam walczyć?

Gdy coaching wchodził na polskie salony trenerzy czegokolwiek wpisywali sobie w rubryczki na temat swojego zawodu słowo coach” np.: coach sprzedaży, coach biznesu, coach marketingu, coach relacji itp. Rozprzestrzeniło się to bardzo szybko i zaorało polskie firmy oraz internet. Wydaje mi się i nie jest to tylko moja opinia, że z roku na rok jest w tej kwestii coraz gorzej.

Pojawiają się takie hasła jak coach sprzedaży” coach tańca” itp. tutaj jeszcze jakoś można zrozumieć i usprawiedliwiać, że te osoby zmieniły słowo trener na słowo coach. Chociaż trzeba tutaj zaznaczyć słowo coach w pojęciu coachingowym wzięło się nie od słowa trenera od słowa dorożka-powóz” - zmienia to kompletnie podejście do kwestii coachingu.

Spodobał się Tobie film? Na moim kanale "Rafał Napierała Coach" jest ich więcej. Wejdź i zobacz. Będzie mi miło, jak zasubskrybujesz kanał ;) Dziękuję.

Coaching jedzenia - WTF?

Jednak degradacja pojęcia coachingu niestety idzie dalej. Przy hasłach opisujących osoby jako coach przykładowo jedzenia, często również znajdziecie informację, że dana osoba prowadzi coaching. Czyli wychodzi z tego coaching jedzenia. Czy to oznacza, że dana osoba coachinguje jedzenie? Rozmawia z żywnością, zadając jej pytanie np. z czym do niego / niej przychodzi i prowadzi sesje coachingowe dla jedzenia? To absurd!

Pewnie ktoś mógłby powiedzieć: „Rafał, ale to chodzi o to, że ta osoba prowadzi sesje coachingowe dla osób z dziedziny jedzenia. Zajmuje się tylko i wyłącznie tematami związanymi z jedzeniem, dietą itp.” Pewnie tak może być, bo kto normalny prowadziłby sesje dla kawałka mięsa czy innego buraka. Czy wiecie, że osoby zajmujące się takimi tematami na swoich stronach wypisują, iż UWAGA-ukończyły kurs diet coachingu? Co to ma znaczyć?!

Oczywiście dalej okazuje się, że ta osoba to nie kto inny jak dietetyk i rozpisuje diety chętnym osobom. Oczywiście, po ukończeniu kilkudniowego kursu. Tutaj prawdopodobnie prawdziwi dietetycy mieliby do dorzucenia swoje 5 groszy w tej kwestii. Jeśli słuchają lub czytają to dietetycy, napiszcie co wy myślicie o tego formach dietetyki.

Jednak trzeba tutaj poinformować o kolejnym absurdzie. W internecie możecie znaleźć między innymi taki opis „o ile dietetyk zajmuje się ułożeniem planu diety, tak diet coach poświęca również uwagę na pracę nad emocjami”.

Podsumujmy. Załóżmy, że masz problem z nadwagą. Chcesz iść na coaching, ale przez zamieszanie, jakie występuje w sieci trafiasz do osoby, która nawet nie jest dietetykiem. Skończyła kilkudniowy kurs (często online) i nie dość, że będzie układać Ci plan żywienia to również zajmie się pracą nad Twoimi emocjami, i to bez jakichkolwiek predyspozycji! Nie trudno jest się domyślić ile może wyrządzić to szkód.

A na ch.j mi ten kurs i przygotowanie

Inny aspekt tego problemu to coachowie, którzy bez żadnego merytorycznego przygotowania prowadzą sesje coachingowe.

Już nie raziłoby mnie tak bardzo to, że ktoś wpisze sobie coach przed czymś tam, chociaż i tak wprowadza to spore zamieszanie, ale gorsze jest to, że samozwańczy coachowie (bez żadnego przygotowania, kursu, lub po kilkudniowym kursie), wypisują na swoich stronach, że prowadzą sesje coachingowe. To według mnie duża zbrodnia, bo totalnie zakłamuje rzeczywistość i łamie wszelkie zasady i standardy.

Sprawdź mój poprzedni wpis czy też film “Coach ICF w firmie - dlaczego warto i na co zwrócić uwagę“ opisuję tam między innymi jak w 4 krokach zweryfikować coacha przed wejściem z nim we współpracę.

Próbuję walczyć z pseudo coachami, ale sam niewiele zdziałam.

Jeśli ty kiedyś trafiłeś na takiego coacha i nie jesteś zadowolony z jego usług albo gorzej taka osoba wyrządziła Ci krzywdę, poleć ten film lub też artykuł dalej znajomym i zamieść go w swoich social mediach.

Razem możemy więcej!

Spróbujmy odczarować  złą opinię na temat coachingu, jaką zgotowali pseudo coachowie.

Ta seria będzie kontynuowana, nie wiem jeszcze jak (to również zależy od Ciebie), ale tak tego nie zostawię na pewno.

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!

Chcesz zapytać o ofertę? Śmiało napisz lub zadzwoń.

Z chęcią porozmawiam i odpowiem na Twoje pytania.


+48 505 444 194 +48 505 444 194

godziny otwarcia:
Jestem dostępny pod telefonem codziennie od 9:00 do 18:00
oraz pod mailem, napisz do mnie wysyłając zapytanie z formularza obok.

Wyślij wiadomość