Strona główna Blog coachingowy Sesja kontraktująca

Sesja kontraktująca Co to takiego?

Dostaję od was pytania dotyczące tego, jak właściwie wygląda sesja kontraktująca i co dzieje się podczas niej. Każdy coach przeprowadza sesje kontraktującą na swój sposób. Dziś zaprezentuje wam, jak wygląda to u mnie.

Można powiedzieć, że pierwsza sesja, na której dochodzi do zakontraktowania pomiędzy coachem a coachee, jest jedyną sesją, gdzie to coach mówi więcej od coachee. Podczas takiego spotkania można zapoznać się zarówno z coachem, jak i samym sobą.

Oto kilka punktów, wedle których przebiega u mnie sesja kontaktująca.

Czym jest coaching

Czym jest coaching? To chyba najważniejsze pytanie, jakie można zadać na początku. Jestem ciekaw tego, czy osoba decydująca się na podróż z coachingiem wie, czym tak naprawdę jest ta forma wsparcia. Czy wie czym różni się od innych często mylonych pojęć.

Po wysłuchaniu tego, co na ten temat ma do powiedzenia klient, na podstawie pewnych narzędzi (by nie było nudno), opisuję, czym dla mnie jest coaching. Omawiam, czym zajmuje się coaching. Opisuję, kiedy dobrze jest z niego korzystać oraz to,  jakie relacje powinny być pomiędzy coachem a coachee. Wskazuje na kilka ważnych punktów dotyczących tego, na co coach, jak i coachee muszą zwracać uwagę w trakcie trwania sesji coachingowej.

Kontrakt

Po omówionej części, dotyczącej zagadnienia coachingu, wspólnie przechodzimy do części kontaktującej. To część poświęcona ważnym ustaleniom, tym technicznych i praktycznym, między innymi: 

 

  • sposoby odbywania sesji

  • częstotliwość przeprowadzania i uczestnictwa w sesjach

  • opis tego czym jest proces coachingowy

  • ustalenie ilości sesji w procesie

  • omówienie udzielania obustronnych informacji 

  • ustalenie umawiania się na coaching

  • sposoby zapłaty za coaching

 

Czym jest cel

Podczas tej części omawiamy to, czym jest cel w coachingu. Jakie cele nadają się na sesję coachingową a co nie koniecznie. Coachee poznaje, czym są koła wpływu, kontroli i marzeń, w którym kole powinien znajdować się cel w 100% nadający się na sesje.

Omawiamy kilka przykładów celów coachingowych, tych dobrych i tych wymagających przeformułowania.

Cel na sesje a cel na proces

Jest to rozszerzenie poprzedniego zagadnienia. Opisuję tutaj, jak postrzegać cele w charakterze pojedynczej sesji, a jak całego procesu coachingowego. Co jest możliwe do zrealizowania poprzez pojedynczą sesję, a czego można dokonać, uczestnicząc w całym procesie. Przykładem celu na proces może być chęć radykalnej zmiany dotychczasowego życia. Jednak nie zmieni się całego swojego życia podczas jednej sesji. Przykładem ceu na sesje pasującego do ww. celu na proces może być: zaplanowanie remontu czy przykładowo zmiana pracy.

Należy zweryfikować dokładnie ten cel i wtedy można rozbijać go na mniejsze cele nastawione na pojedyncze sesje. Oczywiście w trakcie procesu coachingowego mogą pojawiać się nagłe cele, jednak warto, jest sprawdzić, jak dany cel ma się do postawionego celu na proces. 

 

Ugryzienie kawałka coachingu

Tutaj na koniec sesji kontaktującej, coachee może zasmakować próbki coachingu. Zadaję kilka pytań. Te pytania mają również cel lepszego zapoznania osoby decydującej się na coaching. Zapraszam klienta do skorzystania z narzędzia typowego dla coachingu.

Na zakończenie sesji dobrze jest, jeśli wybrzmi cel na proces, ale oczywiście może wybrzmieć on też przed pierwszą sesją stricte coachingową lub podczas sesji.

 

Masz pytania? Napisz! z chęcią odpowiem!

Chcesz się umówić na coaching lub masz jakieś pytania?
Nie wiesz jaki pakiet wybrać?  Nie ma problemu, napisz do mnie, z chęcią odpowiem i
ustalimy, jaki pakiet będzie dla Ciebie najlepszy.

Sesje coachingowe stacjonarne prowadzę w Poznaniu a poza poznaniem coaching online.

Jesteś z poza Poznania, ale koniecznie chcesz odbyć sesję stacjonarnie u siebie w mieście? Napisz coś zaradzimy ;)


+48 505 444 194 +48 505 444 194

godziny otwarcia:

Stacjonarnie w Poznaniu:
Poniedziałek - Piątek : 17:00 - 20:00
Sobota - Niedziela : 10:00 - 18:00

Online:
Poniedziałek - Piątek : 17:00 - 21:00
Sobota - Niedziela : 10:00 - 20:00

Wyślij wiadomość